Skip to main content

Kompresör Harici İnvertör Uygulaması

  • Artan enerji maliyetleri, özellikle fabrikalarda 24 saat çalışan ve yüksek enerji sarfiyatına sahip kompresörlerden enerji tasarrufu yapılmasını avantajlı kılmaktadır. Bir kompresörün kullanım ömrü maliyetinin %80’inden fazlası, tükettiği enerji tarafından karşılanır. Ayrıca, kompresörler bir tesisin toplam elektrik faturasının %30’undan fazlasını oluşturabilir.
  • Kompresörlerde ilk çalıştırmada inanılmaz bir enerji sarfiyatı mevcuttur. Buna kompresörde ilk kalkış denir. Yüksek bir enerji ile çalışma sağlayan kompresörler bu noktada düşük akım çektiğinde motor arızaları ortaya çıkabilir. Ancak frekans invertörü bu noktada da devreye girer. İlk kalkış dediğimiz kompresörün ilk çalışmasında frekans invertörü sayesinde dengeli bir elektrik çekilir ve yüksek enerjiye ihtiyaç duyulmadan dengeli bir enerji ile kompresörün çalışması sağlanır.
  • Üretim yapılan işletmelerin gün içinde genel olarak basınç ihtiyaçları değişmektedir. Değişen bu basınç ihtiyaçlarını kompresörler karşılamak için yük-boş modunda çalışır. Boş modda çalışan kompresör, hiç hava üretmemesine rağmen kurulu motor gücünün yaklaşık yüzde 30-35’ini harcayarak enerji sarfiyatına neden olur. Frekans invertörü, işletmenin anlık hava ihtiyacını algılar ve bu ihtiyaca göre motor devrini ayarlayarak yüzde 35 enerji tasarrufu sağlar. Kompresörde hiçbir değişiklik yapmadan, kontrol panelinde yapılacak değişikliklerle farklı basınç ihtiyaçlarına cevap verebilir.
  • Frekans invertörünün ikinci faydası, kompresöre düzensiz enerji geldiği zaman, bu enerjiyi düzenli bir hale getirerek kompresörü en verimli şekilde kullanmanızı sağlar. Frekans invertörü kullanımı motorların uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
  • Alfa Mühendislik olarak kompresörünüze ABB marka harici invertör uygulamaları yapabiliriz. Anahtar teslim uygulamalarımızla ilgili daha fazla bilgi için lütfen bize erişiniz.

Özellikler


Video / Katalog


Sıkça Sorulan Sorular


WhatsApp
Alfa Hava Destek
Mühendislerimizden hemen destek alın.